V krátkosti
- (psychologie) výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu, rizikový fenomén pro duševní zdraví
- Chronická prokrastinace
- Nebezpečí prokrastinace
Význam slova prokrastinace
Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat úkoly a povinnosti na pozdější dobu. Většinou se jedná o činnosti psychicky náročné a nepříjemné. Úkoly a povinnosti jsou nahrazovány nedůležitými činnostmi (například sledováním filmům, hraním videoher, atd.). Prokrastinace není zaměnitelná s leností ani odpočinkem. Během odpočinku člověk energii nabírá, u prokrastinace ji naopak ztrácí. To má za následek pocit viny, která může přerůst až v úzkost.
Jiná definice zase mluví o neschopnosti odolat aktuálním požitkům. Mozek se tak raději zaměří na okamžité uspokojení v přítomnosti a brání člověku zaměřit se na dlouhodobé cíle a překonávání překážek.
Chronická prokrastinace
Prokrastinace je normální psychologické chování. U inteligentních a kreativních lidí se však stále častěji objevuje fenomén chronické prokrastinace. Lidé postižení chronickou prokrastinací pak mohou podlehnout pocitu, že se jedná o běžný jev a nevyhledají odbornou pomoc psychologa. Chronická prokrastinace bývá spojena s depresí.
Nebezpečí prokrastinace
Dnešní doba nese velké nebezpečí zejména v podobě chytrých zařízení. Podle výzkumů provedených britskou společností Reboot Online Marketing na vzorku 900 zaměstnanců stráví pracovník v pracovní době průměrně 37 minut na mobilním zařízení. Lákadlem jsou zejména sociální sítě, hry a brouzdání po internetu.
Komentáře
Přidat nový komentář